logo

Graduation 2017

Champlain’s graduation ceremony was held on Thursday, June 15th. The Champlain community wishes the best of success to all graduates.

Convocation Prizes and Awards

Biology Prize: Tian Ren Chu

Chemisty Prize: Peter Chihata

Mathematics Prize for Science: Jérémie Gaudet

Mathematics Prize for Social Science: Kabrina Péron

Physics Prize: Apoorv Sharma

Computer Science and Math Prize: Étienne Bérubé

Margery Langshur English Prize: Ruxandra Andronache

Gail Sowerby Prize in Liberal Arts: Jean-Claude Blanchard and Alexandra Minron

Social Science Program Prize for Social Science: Mila Nguyen-Yang

Social Science Program Prize for Commerce: Natalia Carolina Pereira

Social Science Certificates of Merit for Economics: Pierre-Luc Genest

Social Science Certificates of Merit for Geography: Benjamin Drapeau

Social Science Certificates of Merit for Political Science: Jonathan Nguyen

Psychology Option Prize: Chloë Lévesque

History Certificate of Merit: Mila Nguyen-Yang

Anthropology Prize: Laury Tremblay-Trudel

Sociology Prize: Jenna Teague

Humanitites Prize: Natalia Carolina Pereira

Physical Education Prize: Camille Cournoyer

Media Program Prize: Justine Routhier

Media Certificates of Merit for Digital Arts and New Media: Anthony Campoli and Ian Wilkins

Media Certificates of Merit for Film and New Media: Julien Hardy-Cardinal

Language & Culture Prize: Romy Leclerc

Sport Marketing & Management Prize: Antoine Métayer

Computer Science Program Prize: Lucas Blanchard and Vinson Khau

Tourism Excellence Prize: Simon Binette

Tourism Commitment Prize: Valerie Catherine Drouin

HRG Achievment Prize: Noémie Kieffer

HRG Inspiration Prize: Eden Côté-Magloire

Nursing Program Prize: Emily Ajit-Roger and Alex Lachapelle

Graphic Communications Prize: Samantha Simeone

Linda McGirr Memorial Award: Lucas Blanchard

Sylvie Trudel Memorial Award: Srishtie Kaur Banga

The Mary Hunt Award: Daniela Breitman

Fouad Assaad Memorial Award for World Studies: Sophie Alary

Dean Cheshire Memorial Award: Meghan Drapeau-Lamothe

John Jones Memorial Award: Pascale Tremblay-Perreault

Peter Swarbrick Memorial Award: Alya Naseer

Joy Smith Athletic Merit Award: Clara Dagemais

André E. LeBland Student Life Award: Jonathan Nguyen

Anna Acklé Support Staff Union Award: Étienne Jean

Champlain College Saint-Lambert Assiociation of Professionals 22+ Student Award: Andrew Leung Wai Sang

Champlain College Teachers Association Award: Joëlle Jalbert and Taylor MacEwen

CPA du Québec Award: Alexy Ouellette

FL Fuller Landau Award: Natalia Carolina Pereira

The South Sore University Women’s Club Award: Audrey Berteau

The Mary Cyr Award: Julia Garios

Madeleine Shaw Award: Andréa Choinière et Taylor Fitzpatrick

South Shore Retired Educators Award: Julia Garios

Adam Taylor Memorial Award: Donatela Badea Wasef

Lieutenant Governor’s Medal: Ahmed Ben Rejeb and Camille Cournoyer

Royal Bank Merit Award: Clara Dagenais

Champlain Regiona College Board of Governors Merit Award: Jérémie Gaudet

The Academic Medal of the Governor General of Canada: Jérémie Gaudet